Zabawy i Konkursy

Zabawy i Konkursy

Zabawy i konkursy

Poniżej prezentujemy Państwu w skrócie zabawy i konkursy, które najczęściej przeprowadzamy na przyjęciach weselnych. Jeśli ktoś z Państwa zna jakąś interesującą zabawę, której opisu tutaj nie ma, prosimy przesłać jej opis na nasz e-mail , a na pewno ją zamieścimy :)

1. Maraton rodzinny
Z rodzin Państwa Młodych kształtują się dwie 5-osobowe drużyny, które siadają na krzesełkach w dwóch równoległych rzędach. Każda osoba z drużyny ma za zadanie wykonać określone zadanie, przy czym wszystko odbywa się na czas. I tak - pierwsza osoba wypija kieliszek wódki (oczywiście za zdrowie Państwa Młodych :-)), druga "zagryza" bananem, trzecia wypija zimne piwko, czwarta wypala całego papierosa, natomiast piąta musi wypić kieliszek wódki... w proszku i jak najszybciej zagwizdać. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza zakończy ten rodzinny maraton.

2. Przydział obowiązków małżeńskich
Państwo Młodzi losują na przemian z koszyczka kartki, na których jest napisane co każde z nich będzie robić w małżeństwie i odczytuja treść wylosowanego "obowiązku" na głos gościom.

3. Marynarki
Wybieranych jest kilka par. Mężczyzna musi mieć ze sobą marynarkę. Zabawa polega na tym, iż wybrane pary tańczą, a na podany przez orkiestrę znak, mężczyzna zdejmuje z siebie marynarkę, przywleka ją na lewą stronę i zakłada ją ponownie. Partnerka może mu w tym pomagać. Para, która to wykona jako ostatnia, odpada. Konkurs kończy się, kiedy pozostanie tylko jedna para.

4. Pytania do Pary Młodej - wykrywacz kłamstw
Państwo Młodzi siadają na krzesełkach tyłem do siebie, zdejmuja buty i wymieniają się jednym z nich. Wodzirej zadaje różnego typu pytania np. "Kto pierwszy powiedział Kocham", "Kto lepiej gotuje", "Kto komu pierwszy zawrócił w głowie", natomiast zadaniem Pary Młodej jest odpowiadać na nie podnosząc w górę odpowiedni bucik.

5. Fanty
W konkursie bierze udział kilku panów - najlepiej 6 - 8. Następnie stawiane są krzesła w ilości o jedno mniej niż ilość osób biorących udział w konkursie. Zadaniem wybranych osób jest przyniesienie wymienionego przez prowadzących konkurs, przedmiotu i zajęcie miejsca na jednym z krzesełek. Fanty są zależne od pomysłowości orkiestry. Mogą to być: począwszy od zapałek, zegarków, szminek, pasków do spodni, grzebieni, butów, marynarek, również różnego rodzaju warzywa i owoce, gaśnice, koła samochodów, teściowe czy kelnerki. Każdy z uczestników musi przynieść takiego samego fanta, a osoba, która zrobi to ostatnia odpada z gry.

6. Miss wesela
Do udziału w konkursie zapraszamy kilka pań - najlepiej 6 - 8. Następnie stawiane są krzesła w ilości o jedno mniej niż ilość osób biorących udział w zabawie. Zadaniem pań jest przyniesienie wymienionego przez prowadzącego konkurs elementu ubioru partnera. Są to np. spodnie, koszula, krawat, marynarka, buty... Uczestniczka, która zrobi to ostatnia odpada z gry. W ten sposób wyłaniamy miss wesela w męskim ubiorze :)

7. Sto lat
W zabawie biorą udział 3-4 osoby, które mają za zadanie zaśpiewać „sto lat” dla Państwa Młodych. Poprzez zastosowanie bezpośrednio przez zaśpiewaniem piosenki kwaśnej cytryny głosy uczestników ulegają tajemniczej przemianie :)

8. Zakręcony
Do tej zabawy niezbędny jest kijek np. od szczotki, no i kilku odważnych. Zasady zabawy są bardzo proste: należy wypić kieliszek wódki, przykładając czoło do kijka obiec go 10 razy dookoła, a następnie szybciutko dobiec do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która trzyma nagrodę.

9. Świstaki
W tym konkursie niezbędna jest znajomość gwizdania. Uczestnicy dostają do wypicia kieliszek 100 gram, po którego uprzednim opróżnieniu muszą zagwizdać. Zawartością kieliszka jest drobno zmielona bułka tarta. Pierwszy, któremu ta sztuka się uda dostaje nagrodę.

10. Chłopiec czy dziewczynka
Jeszcze jedna zabawa weselna w cyklu zabaw oczepinowych. W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach. Na znak prowadzącego nowożeńcy odwracają się do siebie, jeżeli obydwoje obejrzą się w tą samą stronę, to znaczy, że będzie chłopiec, jeśli w przeciwne to dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy, ile dzieci chce mieć Para Młoda.

11. Poznajmy się
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje Para Młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku, a Pan Młody z zawiązanymi oczami ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście. Zabawę powtarza się, aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki, gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

12. Wózek
Tej zabawy chyba nikomu nie trzeba opisywać, ale dla formalności niech będzie. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka (jako inna opcja może to być np. kołyska lub podróż poślubna)

13. Rodzinka
Prowadzący zaprasza do zabawy 14 osób wraz z krzesełkami. Krzesełka należy ustawić w dwóch rzędach naprzeciw siebie (muszą być obrócone przodami do siebie).Następnie wybieramy rodzinkę, a właściwie dwie, ponieważ ma to być konkurs sprawnościowy między dwoma rodzinkami. Jak w każdej rodzinie jest: tata, mama, Dzieci - 3 (Tadek, Klara, Witek), pies Burek oraz Słoń. Tak usadawiamy nasze rodzinki. Zabawa polega na czytaniu tekstu pt. "Wycieczka do ZOO" - kiedy zostanie w tekście wyczytane imię członka rodziny, to każde z nich (oczywiście z obydwu rodzin jednocześnie) musi wstać i jak najszybciej obiegnąć swoją rodzinkę i wrócić na swoje miejsce. Wygrywa ta rodzinka, która szybciej reagowała na słowa wodzireja.

14. Konkurs tańca
Do konkursu zgłasza się kilka par, jednak tylko i wyłącznie męskich (czyli dwóch facetów :-)). W każdej parze panowie wyznaczają, który z nich będzie odgrywał rolę pani, "ta" natomiast otrzymuje rekwizyty do przebrania i rozpoczynamy konkurs tańca. Zespół odgrywa kilka utworów pochodzących z różnych krajów (np. rock'n'roll, tango, walc itd...), a zadaniem par jest oczywiście jak najlepiej zatańczyć. Jury stanowią wszyscy goście weselni, natomiast zwycięzka para daje na koniec występ popisowy :-).

15. Pompowanie balonów
W konkursie biorą udział 2-3 pary. Otrzymują one do dyspozycji pompkę i jeden balon. Pary pompują baloniki - bez użycia rąk i nóg - a wygrywa ta, której balon pierwszy pęknie.

16. Przysięga małżeńska
Państwo Młodzi składają sobie przysięgę małżeńską - nieco innej treści, niż ta w kościele przed ołtarzem :-)

17. Jaka to melodia
Zabawa wzorowana na formule znanego programu telewizyjnego. Goście tworzą dwie drużyny pod przewodnictwem Pana i Pani Młodej. Zespół zaczyna grać melodie, a drużyny w umówiony sposób zgłaszają się do odgadywania tytułów piosenek.

18. Regulamin przyjęcia weselnego - zasady zachowania gościa na weselu
Pan Świadek na początku wesela odczytuje wszystkim gościom treść regulaminu przyjęcia weselnego:
1. Wesele rozpoczyna się na początku, a kończy, gdy Młoda Para zaśnie.
2. Osoby niezadowolone ze swoich miejsc przy stole będą miały następnego dnia całą salę do dyspozycji.
3. Radzi się wszystkim panom przynajmniej raz zatańczyć z małżonką, kosztuje to tylko parę minut, a unika się w ten sposób późniejszych kłopotów.
4. ...